„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Boj o srdce Evropy: České země a zpravodajské služby

Dne 7. října 2021, při příležitosti 80. výročí prvního paradesantního výsadku na území protektorátu, který organizoval československý zahraniční odboj z Velké Británie, se na Nové scéně čáslavského Dusíkova divadla konala od názvem "Boj o srdce Evropy", s podtitulem "České země a zpravodajské služby", celodenní vzpomínková akce a odborná konference. Úvodní pietní akt proběhl za účasti starosty Čáslavi Vlastislava Málka a ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna u pamětní desky nacházející se v místě seskoku jediného účastníka operace Percentage Františka Pavelky u obce Koudelov u Čáslavi. 

Navazující odborná konference připomněla nejen samotnou operaci, ale i další témata týkající se historie vojenského zpravodajství a Československa. Jednotlivé příspěvky se věnovaly například prvorepublikovému zákonu o hospodářském vyzvědačství, událostem roku 1938 jako příkladu hybridního konfliktu, osobnosti opomíjeného zpravodajce Karla Sedláčka či zdravotním aspektům nasazení československých parašutistů v protektorátu. Karel Straka z Vojenského historického ústavu zde také přednesl referát o představách a plánech na ozbrojené vystoupení proti okupantům v protektorátu v kontextu vztahů československého a britského zpravodajství.

Hlavním organizátorem celé události byla Včela Čáslavská, spoluorganizátory pak město Čáslav, Vojenské zpravodajství, Dusíkovo divadlo, Městské muzeum a knihovna Čáslav a spolek Třiatřicet, z.s., oficiální záštitu nad akcí převzal starosta města Vlastislav Málek a ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Sborník z této konference bude vydán ppod. na jaře roku 2022 coby páté číslo Zpráv Včely Čáslavské; součástí jeho obsahu bude mj. i příspěvek stálého spolupracovníka a poradce našeho spolku ve věcech historických a literárních, pana Tomáše Bandžucha.

 


Mediální ohlasy

09.10.2021 08:24

VIDEO: TV Čáslav - Boj o srdce Evropy

Videoreportáž TV Čáslav ze vzpomínkové akce a odborné konference "Boj o srdce Evropy: České země a zpravodajské služby": https://www.youtube.com/watch?v=R6jbEyGNiNk TV Čáslav, 9. 10. 2021    

—————

08.10.2021 08:21

Vzpomínková akce a odborná konference v Čáslavi připomněly operaci Percentage

U příležitosti 80. výročí prvního paradesantního výsadku na území protektorátu, který organizoval československý zahraniční odboj z Velké Británie, se ve čtvrtek v Čáslavi konala vzpomínková akce a odborná konference. Pietní akt proběhl za účasti starosty Čáslavi Vlastislava Málka a ředitele...

—————