„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Z TISKU: Ústecký kraj odvolal ředitele svých muzeí a galerií

06.06.2017 00:00
Rada Ústeckého kraje v květnu odvolala pět ředitelů muzeí a galerií, které jsou příspěvkovými organizacemi kraje. Konkrétně jde o oblastní muzea v Děčíně a Chomutově, Galerii Benedikta Rejta v Lounech, Galerii výtvarného umění v Mostě a Severočeskou galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Ředitelé muzeí byli odvoláni k 30. září, v galeriích zůstanou ještě do konce roku. Ve funkci kraj ponechal ředitele dalších pěti muzejních institucí, jejichž je zřizovatelem. 
 
"Ústecký kraj se chce do budoucna v tomto segmentu kultury ubírat jiným směrem, podobně jako u dalších muzeí ve správě kraje," zní stručný komentář krajské tiskové mluvčí Lucie Dosedělové. Jakékoli bližší informace k důvodům odvolání v této chvíli poskytnout odmítla, stejně jako k tomu, v čem by zmíněné nové směřování mělo spočívat. Redakci pouze odkázala na dokument Koncepce rozvoje kultury a památkové péče 2014–2020 schválený zastupitelstvem kraje před třemi lety. 
 
Mezi cíli zmíněnými v koncepci najdeme "zachování stávající struktury příspěvkových organizací kraje". Co se týče institucí, jejichž řiditelé byli aktuálně odvoláni, je zde plánována investice do "dostavby" Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Galerie, známá cennými sbírkami tuzemského geometrického umění, sídlí v někdejším lounském pivovaru, který v 90. letech pro výstavní účely upravil architekt Emil Přikryl. Od roku 2014 je budova veřejnosti uzavřena, je totiž kvůli podmáčení v havarijním stavu. Louny také spolu s děčínským a chomutovským muzeem figurují mezi institucemi, u nichž je plánována investice do obnovy stálých expozic. 
 
Někteří z odvolaných ředitelů byly v čele krajských příspěvkových organizací i desítky let. Petr Svoboda skončí v mostecké Galerii výtvarného umění po 27 letech, Alice Štefančíkové ředitelovala v Galerii Bendikta Rejta v Lounech od roku 1989. 
"Je těžké se k rozhodnutí kraje vyjadřovat, pokud se vás dotýká tak osobně. Nechala jsem v této galerii kus života, ale samozřejmě všechno jednou skončí, to je běžný a normální vývoj věcí a událostí. Byla to náročná práce a ještě také mnoho rozdělaných úkolů je před námi. Chtěla bych vše stihnout dokončit, abych mohla galerii a vedoucí funkci v pořádku předat svému nástupci," uvedla Štefančíková pro Žatecký a lounský deník. 
 
O tom, že by mohla být odvolána, se prý poprvé dozvěděla na konci dubna na poradě vedoucích kulturních zařízení. Dlouholetý ředitel Oblastního muzea Chomutov Stanislav Děd naopak pro Chomutovský deník uvedl, že odvolání pro něj bylo naprostým překvapením. 
 
Co se týče galerií výtvarného umění, jejichž ředitelé ve funkci končí, měl program v Mostě a Litoměřicích převážně lokální charakter a Louny se dlouhodobě potýkají se zmíněnými provozními problémy. Ambicióznější je na Ústecku program Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, jejíž ředitelka Alena Potůčková (od roku 2008) ve funkci zůstává. Na místa odvolaných ředitelů se kraj chystá vypsat výběrová řízení (podle úřední desky tak už učinil v případě chomutovského a děčínského muzea). 
 
Art + antiques, 6. 6. 2017

—————

Zpět