„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Z TISKU: Muzeum v Mostě už chystá sloučení s galerií

10.11.2018 21:24
Oblastní muzeum v Mostě se připravuje na sloučení s mosteckou Galerií výtvarného umění, které i přes protesty některých odborníků a politiků již dříve schválili krajští zastupitelé.
 
Spojení má podle krajských zastupitelů přinést efektivnější činnost galerie. Nová struktura by podle analýzy kraje měla kromě jiného znamenat jednotnou koncepci budování sbírky či zajistit rozvoj akviziční činnosti i v galerijní oblasti. Všechna pracovní místa v galerii mají zůstat zachována vyjma pozice ředitele.
 
"Aktuálně čekáme na usnesení Rady Ústeckého kraje, na základě kterého budeme moci konat. Následovat bude řada procesů, namátkou protokolární převedení majetku včetně sbírkového fondu, dále změny v obchodním rejstříku a ve všech dalších veřejných registrech, revize smluvních závazků, přechod dalších práv a povinností včetně personálu a tak dále," sdělil ředitel muzea Michal Soukup.
 
Kraj o sloučení rozhodl v říjnu, po debatě tehdy souhlasilo 28 zastupitelů, deset bylo proti a osm se jich zdrželo. Opoziční zastupitel Jiří Kulhánek (ODS) navrhoval odložit rozhodnutí o sloučení institucí a vypsat výběrové řízení na nového ředitele a jednat s mosteckým primátorem o budoucnosti galerie. Za samostatnou galerii se postavil třeba profesor Jan Klápště, který zdůraznil, že za éry bývalého ředitele se mostecká galerie významně zviditelnila na kulturní mapě Česka.
 
Proti sloučení institucí dříve vystoupila také senátorka a mostecká zastupitelka Alena Dernerová (ProMOST). "Jsem občan města Mostu a do galerie chodím velmi často. Já to beru jako kolektivizaci. Ty dvě instituce jsou úplně jiné, měly by existovat vedle sebe. Sloučení je mimo jiné nebezpečný precedens," uvedla Dernerová. 
 
Podle Soukupa už je ale naplánována pro galerii od ledna výstavní činnost. 
 
Mladá fronta Dnes, 10. 11. 2018

—————

Zpět