„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Z TISKU: Boj o galerii jde do finále: petice i trestní oznámení

08.12.2017 00:03
Krajští radní rozhodnou o sloučení mostecké Galerie výtvarného umění a muzea. Debaty přiostřují. Jde o "skandální projev pochybných jedinců"? 
 
Boj o zachování Galerie výtvarného umění v Mostě jde do finále. V pondělí budou o jejím osudu rozhodovat krajští zastupitelé. Rada kraje doporučuje zastupitelům spojení s Oblastním muzeem v Mostě. 
 
"Podle rozložení sil se obávám, že už je vše nalinkované a galerie se sloučí. Pokusím se zabojovat, ale pochybuji, že se najde 28 zastupitelů, kteří mě budou poslouchat," povzdechl si starosta Kadaně i krajský zastupitel Jiří Kulhánek.
 
"Připravovaný záměr počítá se vznikem jedné instituce, která propojí galerijní i muzejní činnost, a bude tak ještě vstřícnější v nabídce pro širokou veřejnost," uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.
 
Včera byla na krajský úřad doručena petice proti záměru sloučení. "Petici proti sloučení od 13. listopadu podpořilo 250 osobností z Česka i ciziny, převážně významných odborníků z řad kunsthistoriků, kurátorů a galeristů," sdělil jeden z organizátorů petice a uchazeč o místo ředitele samostatné galerie Luděk Prošek. Konkurzem prošel, ale radní kraje dávají přednost sloučení s muzeem.
 
Mezi signatáři je i vysokoškolský pedagog, multimediální umělec a někdejší kandidát na prezidenta Vladimír Franz. "Jsem přesvědčen, že takzvané sloučení mostecké galerie s lokálním muzeem bude po téměř třiceti letech samostatné existence znamenat jediné, a to její likvidaci. Považuji tento krok ze strany Rady Ústeckého kraje, pracovníků krajského odboru kultury i vedení mosteckého muzea za skandální projev ryze partikulárních zájmů některých morálně pochybných jedinců, v němž ekonomická, odborná, jakož i kulturněetická hlediska sehrála nulovou roli," uvedl Franz. 
 
Ve čtvrtek pak zaslali otevřený dopis všem zastupitelům a radním kraje Martin Souček, nakladatel z Arbor Vitae, a rektor AVU Tomáš Vaněk. "To, že by hlavním dopadem sloučení mělo být především viditelné zefektivnění činnosti a zvýšení výkonnosti v poměru k počtu zaměstnanců a rozsahu sbírkového fondu i počtu výstav je nedoložitelná fráze a jako taková není podložená ani ekonomickou analýzou, ani obsahovou vizí," zmiňuje Souček. 
 
Proti sloučení se vyslovila třeba i senátorka Alena Dernerová, která vyzvala mostecké zastupitele, aby za galerii s dobrým jménem bojovali. 
 
Sloučením muzea a galerie se navíc bude muset zabývat i policie. Luděk Prošek podal na krajskou radní pro kulturu a předsedkyni výběrové komise Jitku Sachetovou trestní oznámení na podezření ze zfalšování oficiálního dokumentu. Prošek se opírá o informace, které zveřejnil server HlídacíPes.org, podle nějž návrhem na sloučení organizací výběrová komise překročila pravomoc, ke které byla zřízena. Její úkol spočíval pouze ve výběru a doporučení vhodného kandidáta na post ředitele. Na základě doporučení pak rada kraje rozhodla, že nejmenuje žádného ředitele galerie a instituce sloučí. 
 
Podle Hany Vondráčkové z ministerstva kultury, která byla také členkou výběrové komise, se během oficiální části jednání o návrhu na sloučení vůbec nemluvilo. Je tedy podivné, že je v zápise takové doporučení vůbec uvedeno, a dokonce o něm mělo hlasovat všech šest členů včetně Vondráčkové. Ta si prý ani nevzpomíná, že by četla a podepisovala závěrečný protokol. 
 
Vyjádření radní Jitky Sachetové (KSČM) se nepodařilo MF DNES získat, nereagovala na telefonáty a nesehnala ji ani mluvčí úřadu. 
 
Zuzana Mendlová, Mladá fronta Dnes, 8. 12. 2017

—————

Zpět