„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Výstavu designérky Alice Endrychové v Městské galerii v Třemošnici můžete vidět do 27. února

04.02.2016 00:00
Úterní vernisáží byla v Městské galerii v Třemošnici zahájena výstava designérky Alice Endrychové.  Výstavu připravil čáslavský spolek Třiatřicet ve spolupráci se společnostmi HOKA interier a HIT CZ. Autorka výstavy, třemošnická rodačka Alice Endrychová, má za sebou řadu ocenění z domácích i zahraničních soutěží. Využili jsme příložitost a Alici požádali o rozhovor:
 
Vystudovala jsi Univerzitu Tomáše Bati obor 3D design. Co Ti bylo impulsem ke studiu takové školy a následně i k Tvé profesi?
K tomu co dělám jsem se musela nějakým způsobem dopracovat. Z dětské "šikovnosti" se přes umělecké školy vyvinout v člověka, kterému jeho práce dává smysl, ale taky jehož práce dává smysl ostatním. Studování uměleckých oborů je dost ošemetné, ani já si dlouho nebyla jistá tím, co bych vlastně mohla v budoucnu dělat. Uchytit se ve světě umělců a designérů je privilegium hrstky vyvolených. Ale asi jsem měla opravdu šťastnou ruku s výběrem svého studijního oboru na vysoké škole, který nám jako studentům nabízel obrovské množství svobody pro svůj tvůrčí rozvoj. Měla jsem tam spoustu možností a času na to si vyzkoušet a ověřit, co mě opravdu zajímá a baví. A to je myslím základ každého úspěchu - dělat něco co vás naplňuje, protože teprve pak do své práce můžete dát všechno a neustále ji posouvat dál.
 
Tvá aktuální výstava nese název "Protože papír!". Nelze se tedy nezeptat: proč papír?
Papír je pro mě osobně neuvěřitelně fascinující materiál. Většina lidí jej zná především jako médium, já ho znám jako surovinu, ze které se dají vyrábět hudební nástroje, nábytek, oblečení, sportovní potřeby nebo umění. Pokud se naučíte ho správně používat a zpracovávat, nabídne vám skutečnou říši divů. I když moje práce zdaleka nezahrnuje všechny jeho možnosti, doufám, že návštěvníci výstavy shledají nakonec tento materiál stejně zajímavým jako já.
 
Se svými "papírovými" pracemi jsi se účastnila různých soutěží, odkud sis odnesla i řadu ocenění. Kterého z úspěchů si ceníš nejvíc?
Cením si každého úspěchu. Za každým totiž stojí hromada práce a to ocenění je pro mě znamením, že nebyla zbytečná. Nejde ani tak o to, že si doma postavíte nějakou sošku (i když, přiznávám se, že je taky nemám zastrčené pod postelí), ale o vědomí, že vaši práci někdo registruje a hlavně, že ji děláte dobře a někam to vede. Navíc účast na každé soutěži a každém projektu vás dostane do povědomí a společnosti lidí, od kterých si toho můžete hodně odnést. Například mě výhra v soutěži Swedish Innovation Prize zavedla do Švédska, do srdce společnosti IKEA, a z této několikadenní návštěvy, která mi vyrazila dech, těžím dodnes.
 
Již chvíli v Třemošnici trvale nežiješ. Dalo by se říct, že nyní se tak trochu vracíš, abys nám ukázala, co ses za tu dobu naučila. Jaký je Tvůj aktuální vztah k Třemošnici?
Aktuálně mě s Třemošnicí pojí přátelé, rodina a spousta vzpomínek. Vyrůstala jsem tu a žila do svých patnácti let, kdy jsem nastoupila na střední školu. I poté, a možná právě poté, co jsem z Třemošnice odešla, jsem pořádně začala oceňovat její kouzlo.Vazby k Třemošnici každopádně zůstaly, v současnosti také spolupracuji s třemošnickým městským úřadem jako externí výpomoc při zpracování některých grafických prací.
 
Jsi zaměstnaná v jedné firmě, zároveň se věnuješ i volné tvorbě. Můžeš se s námi podělit o nějaký zajímavý  projekt, na kterém teď pracuješ?
V současnosti pracuji ve společnosti HIT CZ - Poděbradská papírna, kde mě prací zásobují opravdu vydatně. Některé kousky vytvořené v HITu budou k vidění i na výstavě. Krom toho připravujeme i osobní projekt, který ovšem možná leckomu přijde poněkud morbidní. Jedná se totiž o papírové zvířecí rakve. Na reakce si opět ráda počkám na výstavě.
 
Naznačuješ, co jsi pro nás přichystala. Co dalšího může návštěvník  na výstavě nalézt?
Kromě výše zmíněných věcí, které jsou současné, je na výstavě výběr projektů z posledních cca pěti let mé práce. Všechny se samozřejmě nějakým způsobem motají okolo papíru, snažila jsem se je vybrat tak, aby co nejlépe a nejrozsáhleji demonstrovaly jeho tvůrčí a výrobní možnosti.
 
Děkuji za rozhovor a čtenáře tímto srdečně zvu k návštěvě výstavy, která probíhá v městské galerii Třemošnice v termínu 3. - 27. února 2016.
 
kamah, Sboda.info, 4. 2. 2016

—————

Zpět