„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Velké finále podle připravených not. Jak v Ústeckém kraji vyhnali z galerií odborníky

12.09.2020 14:32

Každá slušná pohádka má mít dobrý konec. Ta, kterou napsalo končící vedení Ústeckého kraje v pěti severočeských muzeích a galeriích, takový dobrý konec má. Aspoň pro dosavadního náměstka hejtmana a starostu Krupky Zdeňka Matouše, který se stane ředitelem teplického muzea. Je to taková hezká tečka za tři roky trvajícím příběhem odstranění ředitelů kulturních institucí, který HlídacíPes.org po celou dobu detailně sledoval. Zde je jeho shrnutí.

„Máme na to, abychom si to tady společně udělali hezčí. A máme lidi, kteří ten potenciál dokážou zúročit. Jdeme do toho. Srdcem!“

Citace z volebního materiálu uskupení Lepší sever nemůže být přiléhavější. Dva členové ČSSD na jeho kandidátce – konkrétně náměstci ústeckého hejtmana Martin Klika a Zdeněk Matouš – rozhodně mají na to, aby to společně udělali hezčí druhému jmenovanému. Šli do toho srdcem, a tak první jako člen výběrové komise dokázal druhému zajistit přiklepnutí místa ředitele Oblastního muzea v Teplicích. Měsíc a půl před volbami, do nichž Lepší sever rozhodně nejde v roli favorita.

Není to ovšem jediná podivnost, která příběh, plný mlžení, protekce i ponížení, provázela.

Předem známý výsledek

O tom, že se Matouš po volbách stane šéfem teplického muzea, se v zasvěcených kruzích kolem úřadu Ústeckého kraje mluví od konce minulého roku. Právě tehdy kraj nečekaně neprodloužil smlouvy trojici ředitelů krajských kulturních institucí, kteří je přitom získali v konkursech jen o dva roky dřív. Tehdy proběhla první velká vlna obměny ředitelů, během které se kraj zbavil například ředitele muzea v Chomutově Stanislava Děda. Toho upřímně nenáviděli vládnoucí komunisté v čele kraje, třeba za jeho práci se sudetoněmeckými krajanskými spolky nebo za otevřenou podporu Tibetu.

Druhým vyhnaným v rámci první vlny pak byl respektovaný ředitel galerie moderního umění v Mostě Petr Svoboda, který se konkursu na své místo protestně nezúčastnil a odešel kurátorovat do středních Čech. Kraj pak jím vybudovanou galerii sloučil s muzeem. Galerie – muzeum – všechno jedno, řekli si na kraji a začali místo moderního umění vystavovat čínskou terakotovou armádu.

Ale zpátky do současnosti.

Na konci roku 2019 rada kraje překvapivě neprodloužila dvouleté smlouvy ředitelům, kteří je získali v konkursech v roce 2017. Šlo o Jana Štíbra z galerie v Litoměřicích, Alicu Štefančíkovou v Lounech (tito dva „přežili“ první vlnu čistek) a Radka Spálu, který se stal ředitelem právě v teplickém muzeu. O Spálovi a jeho roli v celém příběhu ještě bude řeč.

Předpověď, že se náměstek hejtmana Matouš stane ředitelem muzea v Teplicích, aby si zajistil po nejistých volbách místo, je zpráva z prosince loňského roku. Zpráva o tom, že Matouš skutečně do křesla usedne, je pak z minulého týdne. Zprávy dělí půl roku a zasedání výběrové komise, která Matouše krajské radě doporučila.

Co se výběrových komisí týče, kraj neponechal nic náhodě. Jak už HlídacíPes.org upozornil dříve, sice do nich pozval zástupce odborné veřejnosti, ale podržel si rozhodovací většinu. Sedmičlenné komise tvořila vždy povinná trojice – krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová (KSČM), vedoucí odboru kultury Adam Šrejber a jeho podřízená Lenka Holavová. K nim kraj doplnil vždy ještě jednoho zástupce z organizací řízených krajem, takže bylo předem jasné, že kandidát neschválený z ústecké „vany“, jak se sídlu kraje říká, nemůže projít. V Teplicích pak do komise jako pátý usedl i náměstek Martin Klika – lídr kandidátky Lepšího severu, na níž figuruje i zmíněný Zdeněk Matouš.

„V žádném případě se nemohou odborné instituce stávat odkladištěm vysloužilých krajských funkcionářů či jejich rodinných příslušníků; pevně ale věřím, že to v daném případě nehrozí,“ napsal už na jaře, když byly konkursy vyhlášeny, Vít Vlnas z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Přesně to se ovšem stalo.

Nechoď Vašku s pány na led

Ale zpátky k dosavadnímu řediteli teplického muzea Radku Spálovi. Jak bylo řečeno, ten se stal ředitelem v roce 2017, dostal dvouletou smlouvu, která nyní nebyla prodloužena. Nese to nelibě: „Musím říci, že mě to nepřekvapilo, protože tato věc byla dlouho připravovaná a jasně daná.“

Takto mluví nyní pro ústeckou redakci MF DNES. Před třemi lety byl ovšem Spála jedním z architektů první vlny čistek. Poslušně jako tehdejší šéf odboru kultury a památkové péče (Adam Šrejber byl na rodičovské dovolené) plnil zadání politiků z kraje. Konkursy připravil a pak sám na jedno z uvolněných míst usedl.

Právě Spály se týkají úvodní slova a podivných praktikách i o ponížení. Nyní musel ustoupit silnějšímu zájmu – podle svých slov nepředpokládá, že by v muzeu zůstal na řadové pozici.

Po volbách změna?

Vyvrcholení příběhu odvolaných ředitelů a jejich nahrazení novými lidmi přichází na poslední chvíli a v situaci, kdy je jisté, že se vedení kraje výrazně obmění. Určitě skončí hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), který kraji vládl dvě volební období – z rodinných důvodů už potřetí nekandiduje. Skončí – aspoň prozatím – i v politice jako takové – v červnových doplňovacích volbách do Senátu na Teplicku skončil na třetím místě a nepostoupil do druhého kola.

Je třeba říct, že Bubeníček i přes svou pověst „hodného komunisty“ proti čistkám v galeriích a muzeích nijak v uplynulých třech letech nezasáhl. Stejně jako jeho stranická kolegyně Jitka Sachetová, v jejímž resortu se všechno dělo. Ta působila dojmem loutky, kterou v akci proti chomutovskému řediteli Stanislavu Dědovi „vodil“ chomutovský krajský zastupitel a další z náměstků hejtmana Jaroslav Komínek. Akce „křeslo pro Matouše“ pak byla v rukou Martina Kliky. Ovšem přikryl ji i končící hejtman Bubeníček: „Přece když někdo skončí jako politik, tak to neznamená, že musí pracovat u technických služeb. Pan Matouš má vzdělání, dvě vysoké školy, přednáší na vysoké škole, publikuje. Myslím, že je to dostatečná kvalifikace k tomu, aby mohl vést regionální muzeum.“

Nejistá je i budoucnost Kliky a Matouše, coby kandidátů Lepšího severu. Před čtyřmi lety se do vedení kraje dostali za ČSSD, ta ale nyní společnou kandidátku s Lepším severem neschválila a postavila vlastní.

Existuje zatím aspoň teoretická šance, že příští vedení kraje, které vzejde z říjnových voleb, situaci zase změní. Slibuje to třeba mostecká senátorka Alena Dernerová, která o zastupitelstva kandiduje na společné kandidátce Starostů a menších regionálních uskupení. A také je třeba zmínit, že změny v galeriích a muzeích se děly bez přispění favorizovaného ANO. To sice už před čtyřmi lety vyhrálo v Ústeckém kraji volby, ale Bubeníček, Klika a spol. ho vládnout nenechali a postavili koalici komunistů, ČSSD a slepence Okamurovy SPD a Zemanovců.

I o této křivdě budou volby, které se uskuteční první říjnový víkend.

 
Robert Malecký, Hlídací Pes, 12. 9. 2020

—————

Zpět