„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Most má novou galerii, kritikům se ale nelíbí její směřování

19.12.2019 18:40

S výstavou děl malíře Josefa Honyse představilo veřejnosti mostecké oblastní muzeum své nové galerijní prostory.

Necelý rok po spojení s původně samostatnou Galerií výtvarného umění v Mostě, proti kterému se v petici postavilo na 300 odborníků, vznikla za více než čtyři miliony korun přímo v budově muzea výstavní plocha o rozloze přes 300 metrů čtverečních.

"Staré" mostecké galerijní prostory pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie procházejí v těchto dnech údržbou. I ty už patří muzeu. Jejich novou a přesnou pozici vedení muzea ještě hledá.

"Po ročním provozu jsme zjistili, že suterénní prostory pod přesunutým kostelem neposkytují vyhovující klima pro organické materiály," popsal důvod vzniku nových galerijních prostor ředitel Oblastního muzea a galerie v Mostě Michal Soukup.

"Díky mikroklimatu materiály trpí. Ve svých sbírkách máme spoustu cenných věcí, u kterých nechceme, aby došly k úhoně," dodal Soukup.

Prostory pod kostelem přesto muzeum opustit nechce.

Na návrh architektonické komise města by se tu měla vystavovat umělecká díla z materiálů, která zdejší klima zvládnou, jako je například kámen, sklo, kov či keramika.

"Směr bude zřejmě takový, že prostory rozdělíme. Malbu a grafiku vystavíme v budově muzea a všechny ostatní materiály včetně plastik bychom vystavovali pod kostelem," uvedl Soukup.

Směřování galerie se však nelíbí mosteckému zastupiteli, galeristovi a pedagogovi Luďkovi Proškovi či Janě Jungmannové, předsedkyni spolku Veřejná kulturní iniciativa, kteří stáli i za původní peticí za zachování samostatnosti instituce v chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

"Galerie se ze své pevné pozice stala přívěskem organizace jiné, která si s ní neví rady. Toto tvrzení lze mimo jiné doložit právě neodborným výběrem výstavních projektů, bez doprovodných textů, bez reflexe v odborných médiích, či malou četností výstav," napsali v otevřeném dopise krajským zastupitelům. 

 
Zuzana Mendlová, usti.iDNES.cz, 19. 12. 2019

—————

Zpět