„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Foto, video: Autor knihy o generálu Františku Moravcovi Jaroslav Skopal navštívil Čáslav

21.03.2019 15:44

Jaroslav Skopal navštívil Čáslav při příležitosti 80. výročí okupace Československa a odchodu jedenácti zpravodajců, v čele s Františkem Moravcem, do Velké Británie. Návštěva to byla vzácná, vždyť se jedná o „Čáslavana roku 2018“! Tuto cenu uděluje Čáslavský zpravodaj každoročně na návrhy svých čtenářů a čtenářek každému, kdo se zaslouží o propagaci města.

Jaroslav Skopal žije v Přerově, ale přesto je s Čáslaví navždy spojen. Napsal totiž knihu o čáslavském rodákovi, generálu Františku Moravcovi. Popsal v ní generálův život od jeho narození 23. července 1895 v Čáslavi, až po úmrtí 26. července 1966 ve Washingtonu. Zdokumentoval jeho boj proti totalitním režimům a také podíl na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.  

Během čáslavské návštěvy pronesl jeden z hlavních projevů na odborném kolokviu o generálu Moravcovi. Popsal okolnosti seznámení s generálovou praneteří Martou Šenkapounovou a práci na knize, kterou nazval „František Moravec, jeho boj, rodina, vzpomínky.“ Poděkoval za ochotu ze strany širší Moravcovy rodiny, od které obdržel celou řadu dosud nezveřejněných dokumentů, které poskytla rodina z Brna a generálova vnučka Anita Moravec Gard z USA.

Jaroslav Skopal sklidil obrovský potlesk, vždyť jeho vitalita je ve více než osmdesáti letech obdivuhodná. A co ho nejvíce oslovilo v Čáslavi? Při odpovědi nezaváhal ani chviličku a potvrdil tak, že patří ke „skalním“ členům Tělovýchovné jednoty Sokol Přerov: „Při cestě z vlakového nádraží do divadla mě zaujala budova místního Sokola. Čáslavská sokolovna je jednou z nejhezčích, kterou jsem kdy viděl!“

 
Vladimír Havlíček, Svoboda.Info, 21. 3. 2019
 
Publikováno také dne 22. 3. 2019 na webu UdálostiOnline.cz pod názvem „Čáslavan roku“ Jaroslav Skopal přednášel o generálu Františku Moravcovi

—————

Zpět