„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Čistka dokonána. Ústecký kraj se po dvou letech zbavil dvojice ředitelů galerií, kteří obhájili své mandáty

22.11.2019 11:13
Ústecký kraj v tichosti dokončil dva roky starý plán zbavit se všech ředitelů muzeí a galerií, které spravuje. Před dvěma lety odvolali krajští radní šest lidí, dva z nich – ředitelka galerie v Lounech Alica Štefančíková a šéf galerie v Litoměřicích Jan Štíbr – ale své posty v následných konkursech obhájili. Teď se podle zjištění HlídacíPes.org radní rozhodli zbavit i jich. Náhradu nemají.
 
Původních šest ředitelů krajem řízených kulturních institucí odvolala rada v květnu 2017. Týkalo se to šéfů Oblastního muzea v Děčíně, Regionálního muzea v Teplicích, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie výtvarného umění v Mostě a Oblastního muzea v Chomutově.
 
Odvolaný ředitel chomutovského muzea Stanislav Děd byl dlouhodobě pod kritikou komunistů a s nimi spřízněných extrémistických organizací, jako je Klub českého pohraničí. Například kvůli péči o německé hroby a spolupráci s krajanskými spolky. Připomeňme, že kraji vládne koalice komunistů, ČSSD, Okamurovy SPD a zemanovské SPO.
 
Na místo ředitele muzea v Teplicích zase usedl Radek Spála, muž, který z pozice šéfa krajského odboru kultury kontroverzní konkursy připravoval a provedl.
 
Galerie výtvarného umění v Mostě byla bezkoncepčně sloučena s tamním muzeem a dlouholetý úspěšný ředitel Petr Svoboda ze severočeské kultury odešel.
 
Dva zmínění ředitelé své posty obhájili. Museli předložit koncepci rozvoje institucí a dostali smlouvy na dobu určitou. Ty mají vypršet teď, ke konci roku 2019. A kraj se beze slova vysvětlení rozhodl je neprodloužit.
 
„Panu řediteli PhDr. Janu Štíbrovi ze Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích končí funkční období k 31. 12. 2019, byl jmenován Radou kraje na dobu určitou. U paní ředitelky PhDr. Alice Štefančíkové z Galerie Benedikta Rejta v Lounech je to stejné. Rada kraje ukončení jejich funkčního období vzala na vědomí. Další vývoj se dá očekávat na prosincové Radě Ústeckého kraje,” uvedl na dotaz HlídacíPesorg mluvčí kraje Vít Hnízdil.
 
Další plán kraj nemá
 
Rozhodnutí to bylo náhlé, přijato bylo ve středu na jednání rady kraje. Jednou z možností, o níž radní rozhodovali, bylo přitom i automatické prodloužení smluv.
 
To se ale nestalo, ačkoli kraj nemá žádnou záložní variantu. Svědčí o tom dopis, který nynější vedoucí krajského odboru kultury a památkové péče končícím ředitelům odeslal. Žádá v nich, aby se ředitelé ujali od 1. ledna 2020 dál svých funkcí do doby, než budou vybráni jejich nástupci.
 
Jenže žádné konkursy zatím vypsány nebyly. „V tomto ohledu jsem nucen se Vás dotázat, zda souhlasíte s tím, aby jste byli od 1. 1. 2020 pověřeni vedením organizace do nástupu nového ředitele/ředitelky do funkce, popř. navrhněte osobu, která by tuto zástupnou funkci na organizaci mohla zastávat,” píše Šrejber v dopise. (hrubá chyba v textu byla redakcí ponechána bez úpravy – pozn. red.)
 
Šrejber končícím ředitelům sděluje, že vyhlášení výběrového řízení se teprve chystá, uskutečnit by se mělo v první polovině příštího roku.
 
Robert Malecký, HlídacíPes, 22. 11. 2019

—————

Zpět