„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“


Čáslavský patriot David Novák vydal knihu o jedné z místních osobností

23.09.2021 07:29

Čáslav - Po téměř dvouleté práci vydal vydal čáslavský spolek Třiatřicet vedený Davidem Novákem raritní publikaci věnovanou legendě české literární kritiky, novináři a spisovateli Františku Xaveru Šaldovi; ten prožil část svého dětství v našem městě. Kniha obsahuje řadu vzpomínkových textů i dosud nepublikovaných dopisů a jiných dokumentů popisujících mimo jiné intelektuální a literární život v prvních letech Československé republiky, vzájemné podrazy a osobní útoky spisovatelů a kritiků, literární uskupení, která se rozpadala stejně rychle jako vznikala, a třeba i způsoby, jak se tehdy dal založit či ovládnout literární časopis.

Autorem napůl memoárové knihy „S F. X. Šaldou: tehdy i nyní“ je pozapomenutý český esejista, katolický filosof a také vysoký úředník prvorepublikového ministerstva zahraničí Rudolf Ina Malý, který řadu let se Šaldou úzce spolupracoval. Dílo napsané během nacistické okupace dostalo šanci na svoji publikaci až po válce; bohužel, mezitím v zemi zavládl další totalitní režim, tentokrát komunistický. Tehdejší cenzura odsoudila již vytištěnou knihu, která čekala ve skladech nakladatele na svázání a distribuci, coby dílo stavící „Šaldu proti dnešní kulturní a společenské skutečnosti“, dílo, z něhož „přímo křičí politická negramotnost části inteligence první republiky, její domnělá nadřazenost a nezainteresovanost v boji o novou společnost“. Celý náklad knihy skončil vzápětí nemilosrdně ve stoupě a dílo bylo přes sedmdesát let považováno za ztracené. Na sklonku roku 2019 se však podařilo v soukromém archívu objevit jeden kompletní a velmi zachovalý exemplář, který obdržel sám Malý krátce před sešrotováním všech výtisků.

Nová publikace, kterou připravil k vydání David Novák s týmem spolupracovníků, k nimž patří především historik a spisovatel Tomáš Bandžuch či kurátor a galerista Petr Svoboda, nese oproti původnímu dílu drobně pozměněný název: „S F. X. Šaldou tehdy a nyní“. Kromě originálního Malého textu obsahuje navíc i studii přibližující život a dílo Rudolfa Iny Malého a jeho vztah k Šaldovi, Šaldovy vzpomínky na Čáslav a několik dalších kratších tematických textů, dobových fotografií či kopií dokumentů pocházejících z archívu R. I. Malého. Celá kniha vydaná spolkem Třiatřicet má symbolických 333 stran a vyšla v nákladu 333 kusů. Vydání knihy podpořilo svým grantem město Čáslav a také mnoho soukromých dárců.

Kniha bude veřejnosti poprvé představena na závěr historické konference „Boj o srdce Evropy: České země a zpravodajské služby“, která proběhne ve čtvrtek 7. října na Nové scéně Dusíkova divadla. Případní zájemci zde budou také moci tuto publikaci, která není dostupná v běžné knižní distribuci a jejíž náklad je už téměř celý rozebrán, získat přímo od vydavatele. Druhý „křest“ knihy se uskuteční o dva týdny později v Praze a poté již bude publikace zřejmě zcela nedostupná.

 
Petr Jiránek, Svoboda.Info, 23. 9. 2021

—————

Zpět